Európai és észak-amerikai érdeklődők a magyar fejlesztések iránt
A HungaroControl két új, a légi közlekedés biztonságát szolgáló eszközt és Közép-Európában egyedülálló szimulációs központját mutatta be Európa legnagyobb légi navigációs szakmai eseményén, az amszterdami ATC Global kiállításon. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem kutatóival közösen fejlesztett találmányokat komoly nemzetközi érdeklődés övezte.

null

A légi közlekedési iparág 220 meghatározó szereplője vett részt kiállítóként a szakma legnagyobb európai seregszemléjén, az ATC Global rendezvényen 2011. március 8. és 10. között Amszterdamban. A legfrissebb technológiai újdonságokat felvonultató kiállítás programját a Polgári Légiforgalmi Szolgáltatók Szervezete (CANSO) szakmai konferenciával egészítette ki, amelyen Szepessy Kornél, a HungaroControl elnök-vezérigazgatója ismertette a repülés szervezését megújító Egységes Európai Égbolt programról március 3-4-én tartott budapesti nemzetközi találkozó eredményeit.

A világkiállításon a HungaroControl az idén először képviselte önálló standdal a magyar légiforgalmi irányítást: bemutatta két új, a BME kutatóival együtt kidolgozott eszközét, valamint 2011 májusában megnyitó légtérszimulációs központját. Élénk szakmai figyelem övezte Közép-Európa legnagyobb kutatás-fejlesztési és képzési központját. A légi közlekedés biztonságát fokozó találmányok iránt számos európai és tengerentúli ország és szervezet érdeklődött, köztük például a kanadai Raytheon és az észt repülőműszaki főiskola.

A magyar légiforgalmi szolgálat évek óta az ország legelismertebb műszaki felsőoktatási intézményének támogatója és szakmai partnere. A kiváló együttműködésnek köszönhető egy radarok tesztelését végző berendezés, valamint egy speciális elemző szoftver kidolgozása is. A RadarTeszter feladata, hogy előre jelezze különböző elsődleges radarberendezések műszaki meghibásodását, ennek érdekében a radarok működési paramétereinek folyamatos ellenőrzésére szolgáló jeleket bocsát ki. A kis méretű, praktikus kialakítású eszköz teljes biztonsággal deríti fel a potenciális hibaforrásokat, ráadásul üzemeltetése nagyságrendekkel alacsonyabb költséget jelent a légiforgalmi szolgálatoknak, mint a korábban ugyanerre a célra alkalmazott eljárások. A Repülési Profilalkotó Célprogram egy bonyolult matematikai algoritmussal kiküszöböli a radarrendszerek működési elvéből adódó pontatlanságokat, így a lehető legprecízebben határozza meg a légi járművek ténylegesen megtett útvonalát. A szoftver látványos formában, mozgó animációként képes megjeleníteni a korrigált adatokat, ami valós konfliktushelyzetek, megtörtént események szakszerű elemzése révén nagyban segíti a repülésbiztonság fejlesztését és a légiforgalmi irányítók képzését.


null

Májusban kezdi meg a próbaüzemet, és várhatóan nyártól fogadja a hazai és nemzetközi projekteket a HungaroControl budapesti légi navigációs kutatás-fejlesztési és szimulációs központja. Az nemzetközi szakmai közönségnek most bemutatott CRSD (Center of Research, Development and Simulation) innovációs centrum Közép-Európában egyedüliként biztosítja azt a modern technológiát és bőséges kapacitást, amely nélkülözhetetlen a légtérkezelést és a forgalomirányítást fejlesztő valós idejű szimulációkhoz, új megoldások kidolgozásához, teszteléséhez, valamint a szakszemélyzet folyamatos képzéséhez. A központ célja, hogy ösztönözze az Egységes Európai Égbolt keretében létrehozandó közép-európai funkcionális légtérblokk – Ausztria, Csehország, Szlovákia, Horvátország, Szlovénia, Bosznia-Hercegovina és Magyarország – légiforgalmi szolgálatainak szakmai együttműködését.



null

*** A HungaroControl Zrt.-ről ***
A HungaroControl Magyar Légiforgalmi Szolgálat Zrt. a magyar légtérben a légiforgalmi szolgáltatások nyújtására és légiforgalmi szakszemélyzet képzésére kijelölt szervezet, mely felel a magyar légtérben a légi járművek irányításáért és biztonságáért. A HungaroControl Zrt. a biztonságos és hatékony légi navigációs szolgáltatást biztosítja a kijelölt légterekben.

forrás: pressinform